top of page

מבחן IELTS-מה צריך לדעת לפני שמתחילים ללמוד אליו?

מבחן IELTS הוא מבחן בינלאומי שנועד להעריך את רמת האנגלית של מי שרוצים ללמוד, לעבוד או לחיות בסביבה דוברת אנגלית ואינם דוברי אנגלית שפת אם.


מבחן זה נוסד בשנת 1989 כחלק משיתוף פעולה בין המועצה הבריטית לבין Cambridge English Language Assessment והמשיך להתפתח ולצבור פופולריות, עד שכיום הוא נחשב לאחד המבחנים המובילים בתחום, וציוניו מתקבלים ביותר מעשרת אלפים מוסדות השכלה ומקומות עבודה בלמעלה מ-140 ארצות, שהבולטות שבהן הן בריטניה, אוסטרליה, ניו זילנד וקנדה.


המבחן כולל 4 פרקים, שכל אחד מהם בוחן מיומנות שפתית בסיסית אחרת – הבנת הנשמע, הבנת הנקרא, כתיבה ודיבור. כל פרק כולל כמה משימות מובחנות, המסודרות לפי רמת קושי עולה – המשימות הראשונות קלות יותר והאחרונות קשות יותר.


היות שמבחן זה מיועד הן למועמדים למוסדות אקדמיים והן למועמדים לקבלה לעבודה או להגירה, הוא כולל שתי גרסאות – אקדמית וכללית – שההבדל ביניהן ניכר בפרקי הקריאה והכתיבה בלבד. קטעי הקריאה בגרסה האקדמית עוסקים בשלל נושאים אקדמיים מתחומי מדעי הרוח, מדעים מדויקים, מדעי החברה ועוד ולקוחים מכתבי עת אקדמיים אמיתיים. לעומת זאת, קטעי הקריאה בגרסה הכללית עוסקים בנושאים הקשורים יותר לחיי היומיום ולעולם התעסוקה ולקוחים בין השאר מפרסומות, עלונים ואתרים תיירותיים אותנטיים. כמו כן, משימת הכתיבה הראשונה בגרסה האקדמית דורשת מהנבחנים לנתח ולהסביר נתונים המובאים בצורת תרשים או טבלה בעוד שבגרסה הכללית נדרשים הנבחנים לכתוב מכתב ברמות משתנות של רשמיות.

אורכו הכולל של מבחן IELTS הוא כשלוש שעות, כשבפורמט הנהוג בארץ רובו נערך במחשב ורק חלק הדיבור בו נערך מול בוחן בשר ודם.


הציונים בכל פרק בנפרד ובמבחן כולו נעים בסקאלה של 1 (אי-יכולת להשתמש בשפה פרט למילים בודדות) עד 9 (שליטה מוחלטת בשפה), בקפיצות של חצאי נקודות. במבחן IELTS אין ציון קבוע שנחשב ל"ציון עובר"; המוסדות המקבלים את הציונים הם אלה שקובעים אילו תנאי סף הם רוצים, ואלה יכולים לכלול הן ציון מינימום כללי והן ציון מינימום לפרקים ספציפיים. הציונים נשלחים אל הנבחנים בתוך 13 יום ממועד הבחינה ויכולים להישלח גם למוסדות לפי בחירתם של הנבחנים, כל עוד יציינו זאת מראש עם הרשמתם. ציוני המבחן תקפים למשך שנתיים.


ההרשמה למבחן IELTS נערכת באמצעות האתר של המועצה הבריטית בישראל. חשוב לדעת שהמבחן נערך אך ורק באזור המרכז, בשני מרכזי בחינה בלבד, ולכן כדאי מאוד להירשם אליו כמה שיותר זמן מראש. תלמידים בעלי צרכים מיוחדים (לקות למידה, ראייה, שמיעה ועוד) יכולים להיבחן בתנאים מותאמים, אך התהליך לקבלת הקלות במבחן IELTS ארוך ומורכב, ולכן מומלץ להתחיל בו כמה חודשים לפני מועד הבחינה.

חשוב לציין שרמת המבחן, אפילו בגרסתו הלא אקדמית, אינה קלה. אוצר המילים הנדרש כדי להצליח בה הוא עשיר והרבה פעמים ספציפי מאוד. בפרקי הקריאה והשמיעה נפסלות תשובות שבהן נעשו שגיאות בדקדוק או באיות, ואי-בהירות וחוסר שימוש אפקטיבי בשפה יעלו לכם בנקודות רבות גם בפרקי הדיבור. לכן, כדי להצליח ב-IELTS לא מספיק ציון טוב בבגרות או יכולת לצפות בסדרות ללא כתוביות או לדבר עם אנשים בחו"ל בחופשיות אלא נדרשת הכנה מקיפה, רצוי אצל בתי ספר המכינים למבחן IELTS, שם ידאגו לספק לכם את כל הידע הדרוש למבחן – אוצר מילים רלוונטי, חיזוק יסודות הדקדוק ושיטות מנוסות לפתרון כל המשימות בבחינה.


לפרטים על הכנה למבחן IELTS (קורס קבוצתי או הכנה פרטית), מומלץ ליצור קשר עם TopPrep, בית ספר להכנה לבחינות אקדמיות, טל' 03-5741621, אימייל tyrosh@gmail.com.
322 צפיות0 תגובות

Comments


bottom of page